Česnekové výhonky recept si oblíbí každý, kdo rád zkouší v kuchyni něco nového a přitom nechce plýtvat tím, co mu vyroste na zahradě. Tyto zelené výhonky česneku jsou nejen zdravé, ale také velmi chutné a překvapivě všestranné. Mají jemnější, svěžejší chuť než klasický česnek a skvěle se hodí do teplé i studené kuchyně. V tomto článku se dozvíte, jak zpracovat česnekové výhonky a kde je v kuchyni využít.
Obsah článku
- Česnekové výhonky
- Kdy sbírat česnekové výhonky na vaření?
- Česnekové výhonky recepty
- Nakládané česnekové výhonky
- Česnekové výhonky pesto
- Zavařené česnekové výhonky
Česnekové výhonky
Česnekové výhonky jsou mladé zelené stonky, které vyrůstají z česneku dříve, než rostlina začne kvést. Jsou jemně křupavé, mají svěží zelenou barvu a jejich chutí připomínající mladý česnek, ale jsou méně ostré než samotné stroužky. Sbírají se v době, kdy jsou ještě měkké a šťavnaté, a v kuchyni představují chutnou a zdravou sezonní surovinu.
Kdy sbírat česnekové výhonky na vaření?
Česnekové výhonky se nejlépe sbírají na přelomu května a června, kdy jsou ještě mladé, křehké a šťavnaté. Ideální chvíle nastává ve chvíli, kdy se výhonek začíná stáčet do typického „prstýnku“, ale ještě není dřevnatý. Právě tehdy mají nejjemnější chuť a nejlepší strukturu na vaření, nakládání i další zpracování.
Česnekové výhonky recepty
Jak zpracovat česnekové výhonky? Česnekové výhonky jsou v kuchyni překvapivě všestranné a jejich zpracování je snadné. Díky jemné česnekové chuti oživí mnoho jídel a skvěle nahradí klasický česnek nebo jarní cibulku.
- Nasekat najemno do salátů, pomazánek nebo polévek.
- Orestovat na pánvi jako přílohu nebo do těstovin.
- Připravit pesto, které je skvělé na těstoviny i pečivo.
- Nakládat do sladkokyselého nálevu jako sezónní delikatesu.
- Zamrazit nasekané na drobno pro použití mimo sezónu.
Ať už sáhnete po rychlém restování, přípravě pesta nebo nakládání, česnekové výhonky v kuchyni určitě nezklamou. Restování je podle úryvku na webu vareni.cz „Prudké opečení na malém množství dobře rozehřátého oleje.“. Výhodou je jejich jemnější chuť, která neodrazuje ani ty, kdo si na klasický česnek příliš nepotrpí.
Nakládané česnekové výhonky
Nakládané česnekové výhonky jsou oblíbenou pochoutkou, která krásně dochutí obložené talíře, sendviče nebo maso z grilu. Výhonky si díky nálevu zachovají křupavost a jemnou česnekovou chuť.
Budete potřebovat:
- 500 g čerstvých česnekových výhonků
- 250 ml octa (ideálně 5% kvasného lihového)
- 250 ml vody
- 2 lžíce cukru
- 1 lžíce soli
- pár kuliček černého pepře a nového koření
- snítky kopru nebo trochu chilli (dle chuti)
Výhonky omyjte, očistěte a nakrájejte na požadovanou délku, ideálně kolem 5–7 cm. V hrnci přiveďte k varu vodu s octem, cukrem, solí a kořením. Do čistých sklenic naskládejte výhonky, případně přidejte kopr nebo chilli, a zalijte horkým nálevem tak, aby byly zcela ponořené. Sklenice uzavřete, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Nakládané česnekové výhonky nechte alespoň týden uležet, aby krásně rozvinuly jejich chuť.
Česnekové výhonky pesto
Pesto z česnekových výhonků je skvělý způsob, jak tuto sezonní surovinu využít naplno. Toto zelené pesto má jemně česnekovou chuť a hodí se nejen na těstoviny, ale také k pečivu, na brambory nebo do salátů.
Budete potřebovat:
- 150 g česnekových výhonků
- 50 g parmazánu nebo jiného tvrdého sýra
- 50 g slunečnicových nebo piniových semínek
- 150 ml olivového oleje
- sůl a pepř dle chuti
- pár kapek citronové šťávy (volitelné)
Česnekové výhonky omyjte, osušte a nakrájejte na menší kousky. Všechny suroviny vložte do mixéru a rozmixujte na jemnou pastu. Pokud je pesto příliš husté, přidejte ještě trochu oleje. Nakonec dochuťte solí, pepřem a případně citronovou šťávou pro svěžest. Hotové pesto uchovávejte v uzavřené sklenici v lednici, kde vydrží několik dní, nebo ho můžete zamrazit na později.
Zavařené česnekové výhonky
Pokud chcete mít česnekové výhonky po ruce i mimo sezónu, zavaření je ideální volbou. Výhonky si díky této úpravě zachovají jejich jemnou chuť a křupavou strukturu a skvěle se hodí jako příloha nebo do salátů.
Budete potřebovat:
- 500 g česnekových výhonků
- 500 ml vody
- 250 ml octa (kvasného nebo jablečného)
- 2 lžíce cukru
- 1,5 lžíce soli
- koření dle chuti – bobkový list, pepř, nové koření
Česnekové výhonky omyjte, očistěte a nakrájejte na přibližně 5–7 cm dlouhé kousky. Vodu, ocet, cukr, sůl a koření přiveďte k varu a nechte pár minut povařit. Výhonky vložte do čistých zavařovacích sklenic a zalijte horkým nálevem tak, aby byly zcela ponořené. Sklenice dobře uzavřete a sterilujte v hrnci s horkou vodou zhruba 10 minut. Po vychladnutí uskladněte na chladném a tmavém místě. Zavařené česnekové výhonky vydrží několik měsíců a chutnají skvěle třeba k masu nebo na chleba.
Zdroje: ceskaselka.cz – Česnekové výhonky a jak je uchovat, zijutu.cz – Správně jsme odřízli česnekové šípky: většina zahradníků neví, jak to udělat