„Doporučujeme spíše klidový režim, aby se děti držely ve stínu. Určitě nejsou vhodné celodenní túry, i když to mají organizátoři táborů dlouho naplánováno. Není vhodné ani sportování na slunci,“ vyjmenovala redakci Jihlavské Drbny Jana Böhmová, mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHSV). „A apelujeme i na zvýšený pitný režim,“ dodala.
Várnice s pitím na táborech by měly být umístěné na stínu, stejně jako lahve s pitím. „Ty určitě nenechávat na přímém slunci,“ apeluje Böhmová.
Dětem i čistou vodu
Důležité je také to, co děti na táborech pijí. Zásadní je nápoje střídat. „Určitě doporučuji pít i obyčejnou vodu. Střídat ji s vlažným čajem či šťávou,“ radí Kamila Hodačová, vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých KHSV.
Otázkou je i spotřeba soli v horku. „I když pocením dochází ke ztrátě sodíku, tak i přesto bychom měli být u spotřeby soli zejména u dětí opatrní. Statistiky totiž ukazují, že máme zhruba třikrát překročený limit soli, podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Obecně je doporučeno pět až šest gramů soli denně, což je jedna kávová lžička. A průměrný Čech toto množství zkonzumuje už během oběda, což je alarmující,“ zmínila mluvčí Böhmová.
Hygienici také apelují na to, aby měly děti pokrývku hlavy – kšiltovku, klobouk, šátek, protože dětský organismus se snadno přehřeje, může dojít k dehydrataci, k úpalu nebo úžehu.
Na co si dát v horku pozor
- Omezit sportovní a fyzické aktivity.
- Zvýšit příjem tekutin (pitná voda, vlažný čaj, ředěné ovocné šťávy).
- Nenechávat láhve s pitím na slunci.
- Várnice a nádoby s nápoji uchovávat ve stínu.
- Děti by měly nosit pokrývku hlavy proti slunci (klobouček, kšiltovka, šátek).
- Potraviny podléhající rychlé zkáze ukládat vždy v chladu nebo je obratem spotřebovat. Ovoce a zeleninu ukládat ve stínu.
Doporučení pro rodiče
- Dítěti, pokud jede na tábor poprvé, před odjezdem vysvětlit, že jsou na táboře jiné podmínky, než na jaké je zvyklé doma, ať se týkají hygieny, stravování nebo i programu. Vysvětlit mu důležitost pravidelného mytí rukou (po toaletě, před jídlem, po hrách). Chrání sebe i ostatní před případnou infekční nemocí.
- Na tábor by mělo dítě odjíždět opravdu zdravé. Pokud již před odjezdem trpí nějakou nemocí i s mírnými příznaky (například zažívací obtíže), tábor si samo moc neužije a může případně infekci přenést i na kamarády.
Zdroj: KHSV
Hygienici na Vysočině v úterý 1. července zahájili pravidelné kontroly letních táborů. Prvním z navštívených táborů byl dětský tábor v Lovětíně na Jihlavsku. V jednom běhu je zde 50 dětí, během prázdnin se zde vystřídá 200 táborníků. Pracovníky KHSV zajímal stav kuchyně, uložení potravin, vybavení stanů, jak vypadají toalety, marodka, léky a také potřebná dokumentace.
Organizátoři tábora, který se koná bez přestávky 48 let, byli s kontrolou spokojení. Hygienici během dopolední kontroly nepřišli na žádné pochybení. S kontrolami budou hygienici pokračovat až do konce letních prázdnin.
Kontroly jsou vždy neohlášené
Kontroly dětských letních táborů jsou vždy neohlášené s tím, že hygienici vždy navštíví nového provozovatele i ty, kde v předchozím období došlo k nějakému pochybení. Hygienici musí během letní sezony zkontrolovat minimálně třetinu všech nahlášených táborů. Zatím v kraji organizátoři hygienikům ohlásili konání 192 běhů táborů pro více než 21 tisíc dětí.