Zná to každý student – stres ze zkoušek, státnic a nedej bože oprav, to dá každému zabrat (zvláště na nervech). Pokud se má navíc člověk “nabiflovat” hned několik desítek otázek, z nichž každá obsahuje látku o několika desítkách normostran, zdá se, že úspěšné složení zkoušek jako nadlidský úkol a máme pocit, že vše hned zapomeneme. Má to však své opodstatnění – křivku zapomínání. Jak ji porazit? Na to vám odpoví náš dnešní článek!
Obsah
- Co je Ebbinghausova křivka zapomínání?
- Jak porazit křivku zapomínání?
- Všeobecný rozhled je důležitý
- Travte s každým dnem
- Opakovat, opakovat, opakovat
- Střídejte vjemy
- Závěr
Co je Ebbinghausova křivka zapomínání?
Křivka zapomínání, kterou popsal německý psycholog Hermann Ebbinghaus, ukazuje, že většinou nově naučené látky zapomeneme už během prvních minut a hodin po učení. Již po jedné hodině si obvykle pamatujeme jen asi 60 % informací a po celé dny to často není ani polovina. Abychom tomu předešli, je důležité převést informace z krátkodobé paměti dlouhodobé.
Jak porazit křivku zapomínání?
I křivku zapomínání lze oblafnout, ale chce to najít ten správný trik a fígl, jak k tomu dospět. My vám přinášíme pár skvělých tipů, jak dospět k tomu, že si zapamatujete víc z toho, co se učíte či čtete.

Trik 1 – Všeobecný rozhled je důležitý
Dobře, tenhle trik jste tu možná nečekali a přijde vám trochu připitomělý. Nicméně ano, mít všeobecný rozhled a co nejvíce znalostí, vám opravdu může pomoci k lepšímu zapamatování učiva. Čím více informací totiž mozek ví, tím lépe se mu vytvoří souvislosti s informacemi novými.
Pokud se tedy dostatečně ptáte stylem “Připomínám mi tohle něco?” nebo “Navazuje to na něco, co už znám?”, velmi pravděpodobně pro vás bude jednodušší si nové informace uložit do dlouhodobé paměti. Tento trik je důležitý například před velkou zkouškou (maturita, státnice). Vytvářet si asociaci mezi jednotlivými otázkami může být velký pomocník!
Trik 2 – Travte s každým dnem
Ano, i tohle může být docela nepříjemný trik, ale věřte, funguje. Pokud se totiž například učíte cizí jazyk, je nutností ho každý den využívat a opakovat. Nová slovíčka si například mozek zapamatuje častým opakováním – ale ne jen na prázdno! Můžete využít nová slovíčka ve větě či odpovědi na otázku a nejlépe nejlépe po sobě nebo vícekrát za den. Díky tomu si informaci odeberete až do dlouhodobé paměti a nebude si příště slovíčko vybavit.
Trik 3 – Opakovat, opakovat, opakovat
To vlastně souvisí s bodem číslo 2. Mechanické opakování je také velmi důležité, ale musíte na něj jít efektivně. Nejvíce vám pomůže, když si poprvé látku zopakujete zhruba do hodiny od prvního výkladu. Poté pakujte za zhruba 24 znovu a následně za 3 dny a znovu za 5 dnů. Tím do toho víte, že se postupně nové ukládají a vy tak porazíte Ebbinghausovu křivku – což se vyplatí!
Trik 4 – Střídejte vjemy
Mechanické opakování “do zblbnutí” však není jediným efektivním způsobem, jak docílit lepšího zapamatování nových informací. Zapojte do svého učení i další vjemy! Vyrobte si například zábavné karty s otázkami, nebo si můžete myšlenkovou mapu. Ta je velmi efektivní, protože váš mozek vnímá hned několik vjemů najednou, zvláště pokud do myšlenkové mapy kreslíte či nalepujete různé obrázky. Více tipů na učení najdete iv následujícím článku.
Slovo na konci
Jak vidíte, i zdánlivě neporazitelnou křivku zapomínání lze obejít tak, aby vás nestálo příliš času a nemuseli jste do sebe cpát „zázračné“ léky na paměť. nezapomeňte však na jedno – i když se každá zkouška zdá jako nepřekonatelná překážka, je správným nadšením, odhodláním a pevnými nervy se dá i nemožné. Vyzkoušejte tedy naše tipy na zapamatování učiva, najděte si čas i relaxovat a hlavně myslet na své duševní zdraví. Přejeme vám hodně štěstí!
Zdroje: Alternation, Angličtina in, Učíme se online
The post Křivka zapomínání: Za den zapomenete 50% toho, co jste se učili first appeared on Sleep & Relax.