Slíbená náplavka stále nikde, na procházky si lidé počkají
Náplavka bude, slibují brněnští politici už řadu let. V první fázi stavby šlo o vybudování funkčních protipovodňových opatření a dále též kolonády na Poříčí. Nábřeží je však stále zavřené. Po dlouhých průtazích zdůvodněných též zářijovými povodněmi přitom mělo být zcela hotovo letos v červnu. Zatím však není jisté, kdy se lidé na novou náplavu ve skutečně podívají. Město momentálně mluví o konci července, čeká se na povolení.
Věděli jste?
Stavba v úseku od Riviéry přes Poříčí k železničnímu viaduktu v Uhelné ulici začala v lednu 2022. Práce vyjdou na 1,511 miliardy korun bez daně. Termín dokončení se několikrát posunul. Současně s dokončováním projektu pokračuje příprava podkladů pro uvedení do provozu. O termínu bude město informovat.
Fotky sesuvu zneklidnily veřejnost i politiky
Tím ovšem trable s vymodlenou náplavkou ani zdaleka nekončí. Sociální sítě v těchto dnech oblétly akční snímky ukazující na sesuv upraveného břehu nad oficiálně nepřístupnou stezkou kolem řeky Svratky. Mnozí obyvatelé tento výjev odsoudili jako fatální chybu stavby. Řada z nich komentovala fotografie se slovy, že stavba kolabuje, nebo že ještě ani nepršelo.
Kauzy kolem nábřeží si všimla také politická scéna, na svém facebookovém profilu se k ní vyjádřil i brněnský zastupitel Marek Lahoda (Piráti). „Kvalita téměř hotových protipovodňových opatření v Brně na Poříčí vypadá skvěle, to nemůžu říct! Opravdu doufám, že to celý nespláchne první větší voda," napsal pod virální fotografii z místa.
„Tak my máme v programu, že se řeky mají vylívat volně z koryt tam, kde to ničemu nevadí. Když jsme to psali, tak jsme nemysleli zrovna to, že by se mělo zaplavit Brno,“ okomentoval jeho jihočeský stranický kolega Dan Leština.
Kolaps stavby? Ne tak rychle, říká město
Vysvětlení zprvu znepokojivé podívané je ale ve skutečnosti jiné. O sesuv půdy se nejedná. Část svahu mezi Opuštěnou ulicí a Štýřickým nábřežím ve skutečnosti odbagrovala stavební firma. V místě už totiž původně stály lavičky, obratem se však zjistilo, že na ně při deštích padá mokrá půda. Stavbaři se proto rozhodli, že za lavičkami vytvoří opěrnou zídku, vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu FIlip Poňuchálek. Stejnou informaci později do původního příspěvku doplnil i zastupitel Lahoda.
Zbouraná část svahu je tak podle úředníků součástí plánované konstrukce. Nyní budují stabilizační zeď, proto odbagrovaná půda a dramatické výjevy. Město obratem opět potvrdilo, že letos v létě bude stavba dokončena a náplavka se otevře. Po ukončení výkopů mají následovat terénní úpravy, výsadba zeleně, položení mobiliáře, osvětlení i vylití bezpečných chodníků podél řeky.
Brňané už po náplavce chodí, zákaz je nezajímá
Na předání veškeré dokumentace má stavební firma nakonec čas do konce července. Konkrétní termín oficiálního otevření stezek kolem řeky zatím není jasný. Zdá se, že řadě Brňanů však nevadí. Ačkoliv protipovodňová opatření ještě nejsou hotová, někteří lidé navzdory zákazu na vybudované stezky už několik měsíců chodí. Redakce Brněnské Drbny se o tom přesvědčila i dnes.
Nepozorní chodci tím komplikují práci stavbařům. „Jedná se o prostor, kde se pohybují stroje. Neukáznění lidé také už způsobili škody. Občané například opakovaně vjeli na stezku, kde ještě nebyly zcela zatvrdlé betonové povrchy," okomentoval již dříve Poňuchálek.